Povery o diétach

Jar a diéty patrí k sebe. Kto by nechcel v tričku a kraťasoch vyzerať čo najlepšie, keď sa vymrští jarné slniečko? Napriek tomu však diéty nie sú žiadnym všeliekom, keď je nesprevádza vhodná telesná aktivita a telo trpí deficitom niektorých živín alebo mikroživín. Tu sú odpovede na vaše najčastejšie otázky, dotýkajúce sa diét vo fitness.

Prestanem večerať? Pomôže to?

Ak ide vám o to, schudnúť za každú cenu, tak pokojne nevečerajú. Počítajte však s tým, že 10-12 hodín nočného hladovania zníži rýchlosť vášho metabolizmu (energia as ňou aj tuky sa budú "spaľovať" pomalšie) a "šťavu" potrebnú pre správnu funkciu orgánov (áno, aj ony pracujú, keď vy odpočívate) si organizmus bude brať zo svalov. To je škoda, pretože práve vo svaloch je ukrytá tá najväčšia kapacita na spaľovanie tukov, ktorá sa hladovaním zmenšuje. Ide o to, aby ani večer a pokiaľ možno ani v noci metabolizmus úplne "nezamrznul", takže večerné zeleninový alebo ovocný snack či malá porcia bieleho jogurt nezaškodí.

Vypustím všetky tučné potraviny!

To je síce chvályhodné, ale zamysleli ste sa nad tým, odkiaľ si telo bude brať tuky potrebné pre metabolizmus a ako bude vstrebávať vitamíny zo stravy, ktoré sú rozpustné výhradne v tukoch (A, D, E a K)? Domnievate sa, že postačí, že v tele je už zabudovaná tuková zásoba, ktorej sa chcete zbaviť? Je to paradoxné, ale niektoré tuky a mastné kyseliny môžu pomôcť k odbúraniu uložených tukových zásob. Sú to nenasýtené mastné kyseliny z rybieho tuku alebo konjugovaná kyselina linolová (tzv. CLA nachádzajúca sa v mliečnom tuku). Aj pri chudnutí platí, že energia potravinového koša by mala byť najmenej z 15% tvorená tuky, ktoré sú nenasýtené povahy (rybí tuk, orechy, semená ai.).

Stanu sa vegetariánom!

Tak toto už mám tiež za sebou! Pri konzumácii veľkých porcií zeleniny vrátane listovej (šalát), koreňovej (mrkva) a ružičkového (karfiol) sa aj vám môže stať, že vám "zaskočí" malý kúsok v pažeráku alebo dokonca väčšie kúsok mrkvy či karfiolu pri priechode tráviacim traktom upchá črevnej cestu, začne napučiavať a priechod natrávenej potravy sa náhle zastaví. Je to veľmi bolestivé, hrozí perforácia čreva a operácie – zažil som to len raz, a keby som na vlastné oči na röntgene nevidel tú malú ružičku karfiolu, ktorá ten rozruch spôsobila, neuveril by som, čo sa môže stať! Predsa len nie sme bylinožravce. Skôr než "v akomkoľvek množstve" by som odporúčal konzumovať ovocie a zeleninu v perfektne zriedili stave postupne v priebehu celého dňa v menších porciách. Veď prakticky každé denné jedlo môže obsahovať ďalšie užitočný chod, a to zeleninový snack. Ako dietológ propagujem pravidlo príjmu 30 g zelenej vlákniny denne, čo nám zaistí konzumácia cca 1000 g ovocia alebo zeleniny za deň (priemerný obsah vlákniny sú 3%). Vyššie množstvo ovocia a zeleniny síce nijako dramaticky neškodí, ale môže brzdiť vstrebávanie niektorých minerálov, ktorých sú paradoxne ovocie a zelenina bohatými zdrojmi.

Odo dneška nakupujem len v dia kútiku!

Dia kútiky nás už v supermarketoch sprevádzajú od čias socialistickej výživové politiky. Nikdy v nich nebolo nič, po čom by naše chuťové poháriky príliš túžili as rozkošou sa rozťahovali. Oddelenie s potravinami pre diabetikov slúžili a snáď niekde ešte slúži k vyčleneniu potravín, ktoré sú bez prírodných sladidiel, s ktorými si len obmedzene vedia poradiť chorí s cukrovkou. Áno, cukor nepochybne znamená nebezpečenstvo nielen pre diabetikov, ale aj pre tých, ktorí chcú schudnúť, ale rovnaké alebo aj horšie nebezpečenstvo pre nich znamenajú aj tuky a nedostatok pohybu. Nepriberá sa zo sladkostí, ale skôr z nadmiery nadbytočnej energie, naakumulovanej z rôznych potravín, ale hlavne z absencie pohybu! Dia-výrobky sú len náhradným riešením, ktoré nám umožnia vyvarovať sa nadmiery cukru, ale nie prebytku energie. Inou kapitolou sú senzorické (chuťové) vlastnosti dia-potravín a dia-nápojov. Nie každý výrobca vie svoj light výrobok chuťovo vyvážiť tak, aby vo všetkých parametroch pripomínal svoju originálnu predlohu. Známy chuťový "chvost", ktorý cítime po napití dia-nápoja, nie je určite nič príjemné, aj keď na všetko sa dá zvyknúť. Z dietologického hľadiska by sa to nemalo príliš preháňať ani s umelými sladidlami, aj keď dôkazné štúdie škodlivosti ich nadbytku zatiaľ chýbajú.

Pravidelný pôst raz týždenne!

Tak toto je "povera", ktorá však u kdekoho naozaj funguje. Môj pôstny deň je zvyčajne pondelok, pretože sa po víkende cítim trochu uondán sviatočnú rodinnú kuchyňou. V práci vypijem aspoň jednu balenú stolovú vodu, jeden 100% džús (obľúbil som si grapefruitový), ktorý si s vodou miešam v pomere 1: 1, zjem tri rôznofarebné papriky o váhe cca 0,5 kg (okrúhle nie špicaté), 4 paradajky (0,5 kg), 2 pomaranče (0,5 kg) a jeden biely netučný jogurt (najmenej 90% vody). Na večerné tréning v posilňovni idem prekvapivo svieži, ľahký a menej unavený ako obvykle. Len sa musím vo fitness centre nejako pozdržať, aby som sa domov nevrátil v čase večere, pretože potom by som musel zvádzať dosť veľký boj sám so sebou, na ktorý sa už po vyčerpávajúcich cvičení necítim. Spýtajte sa svojich známych na skúsenosti s pôstom a čistiacimi dni, myslím, že vám potvrdí, že je to dobrá vec.

Zachráni ma prílohy?

Áno, prílohy zvyčajne predstavujú tie najkoncentrovanejšej zdroje energie – knedle, ryža, cestoviny, zemiaky … Ale čo také strukoviny? Alebo dusená zelenina? To už nie sú obyčajné kalórie, ktorým sa v prípade väčšiny príloh hovorí "prázdne". V strukovinách je veľa vlákniny a bielkovín (u sóje až 48%) a pestrá dusená zelenina je zase bohatým zdrojom vlákniny a antioxidačne pôsobiacich látok z tzv. Bioflavonoidov (napr. Beta-karoténu). Na prílohy pravidelne a programovo zabúdajú aj vyznávači delenej stravy – jedia mäso bez nich a pôvodné prílohy konzumujú zvlášť. A zvyčajne chudnú, nie snáď priamo zásluhou samotného delenia stravy, ale tým, že jednoducho kontrolujú to, čo zjedia, a tak limitujú svoju spotrebu energie. Tú môžete obmedziť aj tým, keď si poviete o polovičnú prílohy alebo si ich objednáte bez tučné šťavy či omáčky napr. Len ochutenej primiešané zeleninou či obložené.

Piť vždy a všade

O hladu sa hovorí, že je to prezlečený smäd. Áno, ak máme hlad v nevhodnú dobu a príliš často, zvyčajne pomôže k jeho zahnanie dúšok dobrého nápoja. Tiež všeobecne platí, že málo pijeme, takže vody nie je nikdy dosť. Ale ani s tekutinami by sa to nemalo preháňať a za zdravý horný limit (samozrejme v závislosti na teplote, vlhkosti prostredia a druhu telesnej aktivity) sa dnes považuje jeden americký galón (asi 4,2 l denne) vody denne. Toto množstvo by nemalo robiť nikomu problémy najmä v sparnom lete, keď sme na nejakej aktívnej dovolenky. K tomuto dennému limitu by sme sa mohli aspoň priblížiť, keď v nadväznosti na cvičenie aerobiku vypijeme 1,5-2 litre vody a zvyšok v priebehu dňa. Ak vám nevadí oxid uhličitý z minerálok, tak je rozhodne striedajte (striedate tým aj ióny prospešných minerálov). Inak pite kvalitné stolové nesýtenej vody, pretože oxid uhličitý nadúva a môže pôsobiť väčšie či menšie tráviace ťažkosti.

Ing. Ivan MACH, CSc.

Pre lepšiu cenu sa prihláste alebo zaregistrujte!
Expedícia do 24 hod. Pri objednávke do 10:00
Poradenstvo zdarma
Darček zadarmo
Biotech ISO WHEY ZERO
Skladom

Biotech ISO WHEY ZERO 2270g +…

Extrémne vysoká biologická hodnota, ultra vysoká absorpcia bielkovín robia Iso Whey ZERO absolútne jedinečným ...
cena od76,32 EUR
Darček zadarmo
Kevin Levrone ANABOLIC ISO WHEY
Skladom

Kevin Levrone ANABOLIC ISO WHEY

Anabolic ISO WHEY obsahuje 85g „kryštalicky“ čistého izolátu srvátkovej bielkoviny na 100g prášku. Tento vysoký ...
cena od49,62 EUR
Zaujímavá ponuka
Vitalmax 100% WPC PROTEIN 1+1
Skladom

Vitalmax 100% WPC PROTEIN 1+1

Vitalmax 100% WPC PROTEÍN obsahuje výhradne Whey protein Concentrate (WPC) najvyššej kvality.
cena od62,24 EUR