Brušné svaly

Dve dôležité svalové partie, ktoré by nemali chýbať v žiadnom tréningu začiatočníkov, sú spodné chrbát (bedrová časť vzpriamovačov chrbtice) a brušné svaly. Kým vzpriamovače vcelku dobre precvičíte záklone čiže dvíhaním trupu z hlbokého predklonu v ľahu na bruchu cez koniec lavičky, výber a technika cvikov pre brušné svaly vyžadujú podrobnejší rozbor.

Námietky a riešenia

Začneme konštatovaním, že výkonnosť a vyváženosť svalového systému začiatočníkov je nízka, a preto musí voliť nenáročné, ľahko pochopiteľné cviky. K tomu poznámku, že niektorí ľudia môžu mať relatívne silné vzpriamovače, ale tragicky zanedbané antagonistu – brušné svaly, pričom opak býva výnimkou. Po druhé, nevhodné či nesprávne vykonávané cviky pre brušné svaly môžu vyvolávať alebo zhoršovať bolesti v spodných chrbte. Sú to sedy a ľahy s rovným chrbtom, sedy a ľahy naprieč cez lavičku alebo dvíhanie napnutých nôh v ľahu na chrbte, ktoré zväčšujú prehnutie dolnej chrbtice smerom dovnútra, stláčajú vonkajšiu stranu stavcov k sebe a vytvárajú tlak na zväzky nervov. Videl som tiež začiatočníkov, ktorí cvičili hlboké úklony s činkou v jednej ruke, alebo vytáčanie trupu v sede s 20kg osou činky na ramenách, to je veľmi nebezpečné. Pretože tréning nesmie poškodzovať zdravie, je nutné odpovedať na otázku: ktoré cviky budú v tejto fáze optimálne? Dodajme ešte, že začiatočníci nemajú usilovať o supersilnú ani detailne vykreslenú brušnej partii, lebo prednosť má spevnenie a posilnenie stredu tela.

Funkciu priameho brušného svalu je ohýbať trup čiže skracovať vzdialenosť medzi panvou a hrudníkom. Hoci stále prebiehajú diskusie o tom, či je alebo nie je rozdelený na "spodnej" a "horná" časť, ako začiatočníci pamätajte jedno: sval sa skracuje a predlžuje. Preto si pri každom opakovaní uvedomujte, ako sa jednotlivé políčka naťahujú a pri spätnom pohybe skladajú k sebe (skracujú). Aby k tomu mohlo dôjsť, musíte sploštiť brucho výdychom. Keďže väčšina cvikov pre brušné svaly vychádza z pohybu v panve (buď zdvíhate nohy alebo trup s fixovanou opačnou polovicou tela), ako najlepšie sa javí tzv. Skracovačky s nohami na zemi alebo cez lavičku. Nebudem opakovať opis, ktorý bol v časopise mnohokrát zverejnený, skôr ponúknem úvahy. Skracovačky pôsobí na priamy brušný sval izolovane, bez spolupráce bedrových ohýbačov. Po niekoľkých tréningoch zistíte, že s postupným odvíjaním stavcov chrbtice, zakulacováním chrbta a pritláčaním panvice k podložke urobíte len veľmi krátky pohyb. Na tom nie je nič zlé, najmä keď v záverečnej kontrakcii skúsite podsadiť panvu. Experti však už pred desiatimi rokmi prišli na to, že skracovačky na plochej podložke šeredí brušné svaly o polovicu ich pohybového rozpätia. Preto bola vyvinutá zaoblená, v najvyššom mieste asi 8 cm vysoká a 30 cm dlhá podložka, ktorú cvičenec podklad pod spodný chrbát. Každé opakovanie potom začína s chrbticou ohnutou o 30 ° dozadu. Podložku môžete nahradiť stočeným uterákom.

Napínajte svaly, podsazujte panvicu!

Začiatočníci by sa tiež mali naučiť napnúť brušné svaly vôľou, izometricky, ako to robia kulturisti pri pózovanie. Dôvody sú trojaké: 1. Môžu trénovať brucho napínaním kedykoľvek počas dňa. 2. Časom budú automaticky ľahšie spevňovať brušnú stenu u ostatných cvikov. 3. Lepšie zvládnu zložitejšie cviky na brucho. S týmto na mysli je možné rozšíriť zásobník cvikov o predklony s kladkou a lanovým nástavcom (vertikálne skracovačky), sedy a ľahy sa zaprením pat, poťažmo zdvíhanie pokrčených nôh vo vise na rebrinách. Tento cvik, vhodnejšie pre skúsenejších cvičencov s ľahšími dolnými končatinami, vyžaduje schopnosť podsadenie panvy a vedenie pohybu zakulacováním chrbtice, nie dvíhaním nôh v bedrových kĺboch. V posilňovni počujete názor, že určité cviky, napríklad dvíhanie napnutých nôh v ľahu na šikmej lavici, vyvolávajú aj cez tieto upozornenia pálivý pocit v brušných svaloch. To je pravda, však pálenie vzniká zo statického napnutie brucha, zatiaľ čo väčšinu práce vykonávajú hlboké ohýbače bedier. Skúste držať jednoručnú činku v upažení. Napätie deltového svalu spôsobí pálivú bolesť, ale zväčšíte tým objem svalu? Na druhej strane sa domnievam, že snaha o dokonalú izoláciu brušných svalov a dlhodobé zanedbávanie bedrových ohýbačov skrýva riziko narušenia prirodzenej harmónie pohybového reťazca. Občasné cvičenia sedov a ľahov s fixovanými špičkami teda zdravým ľuďom neuškodí.

Prvé dva mesiace cvičte skracovačky, 2-3 x 15-20 opakovaní. Ďalej skúste skracovačky s vytáčaním alebo sedy a ľahy sa zaprením pat, stále v rovnakej dávke. Po pol roku cvičte brušné svaly dvakrát týždenne, 5-6 sérií po 15-20 opakovaniach, a niekedy choďte až na 35-50 opakovaní. Naučte sa cviky s podsazováním panvy ako obrátené skracovačky na šikmej lavičke, dvíhanie nôh na rebrinách alebo v podporu na osobitnom stojane. Ak však chcete cvičením zhodiť tuk na bruchu, potom vedzte, že na spálenie kilogramu tuku musíte urobiť asi 9000 skracovačiek!

Text JOSEF Švuba Foto PAULA CRANE

Zaujímavá ponuka
Vitalmax 100% WPC PROTEIN 1+1
Skladom

Vitalmax 100% WPC PROTEIN 1+1

Vitalmax 100% WPC PROTEÍN obsahuje výhradne Whey protein Concentrate (WPC) najvyššej kvality.
cena od62,24 EUR
Darček zadarmo
Ultimate PROSTAR WHEY
Skladom

Ultimate PROSTAR WHEY

Stará dobrá klasika z USA - Prostar® 100% Whey protein . Využíva patentovaný proces mikro a ultrafiltrácie na ...
cena od40,57 EUR
Darček zadarmo
Biotech ISO WHEY ZERO
Skladom

Biotech ISO WHEY ZERO 2270g +…

Extrémne vysoká biologická hodnota, ultra vysoká absorpcia bielkovín robia Iso Whey ZERO absolútne jedinečným ...
cena od76,32 EUR