Ako sa chudne s chrómom?

Možno ste už vyskúšali veľa tabletiek na schudnutie alebo prekonali veľa odtučňovacích kúr a diét. Väčšinou bez uspokojivého a trvalého výsledku.

Ako inak, keď ste podcenili sami seba a oddali sa slepej dôvere v "zaručené" prostriedky a "zaručené" diéty! Prípravky s obsahom organicky viazaného stopového prvku chrómu však pôsobí na úplne inom princípe. Bez vášho aktívneho prístupu síce neúčinkujú, ale v mnohom vašu snahu o schudnutie výrazne podporí.

V čom je tajomstvo chrómu?

Stopový prvok chróm je prirodzenou súčasťou desiatok enzymatických dejov v našom tele podobne ako selén alebo železo. Berie na seba podobu tzv. Glukózového tolerančného faktoru GTF, ktorý v spolupráci s inzulínom zo slinivky reguluje hladinu krvného cukru. Informácie o jej prudkom kolísaní, spôsobenie veľkými rozdielmi medzi nejedením (napr. Keď vynecháme raňajky) a najedením (napr. Keď si od hladu na ulici kúpime párok v rožku alebo hamburger) sa prenášajú nervovými cestami do mozgu, kde sú vnímané raz ako neodolateľný hlad alebo chuť na čosi sladkého (hladina krvného cukru je nízka), druhýkrát naopak ako pocit nasýtenia (hladina krvného cukru je vysoká).

Americkí neurológovia študovali odozvu na sladké, vyvolanú pridaním umelého sladidla (aspartámu) do nízkokalorického jedla. Jedno centrum v mozgu síce registrovalo sladkú chuť, iné očakávalo zvýšenie hladiny krvného cukru, ktoré sa však nedostavilo. Aspartám totiž nemá s cukrom nič spoločné, len sladivosť, ktorá je výrazne vyššia. Toto druhé, "neuspokojený" mozgové centrum však začalo vysielať signály, vyjadrujúca obrovskú túžbu po cukre. Vznikla nepravá potreba cukru, prebudená pocitom sladkosti v ústach. Aby sme sa jej ubránili, potrebujeme obrovsky pevnú vôľu.

Napriek tomu môžeme svoj súboj s chuťami úspešne dobojovať a zvíťaziť v ňom, aj keď máme priemerne pevnú vôľu, a to úplne prirodzenou cestou. Chróm nám totiž pomôže udržať si hladinu krvného cukru pod kontrolou. Nie je to žiadny prostriedok na schudnutie, ale prirodzený nástroj na vyrovnanie biologickej nerovnováhy vyvolávajúcej neodôvodnený hlad a chuť na niečo sladké, ktoré bývajú najčastejšími príčinami nadváhy.

Keď obmedzíme príjem energie a stravy, aby sme schudli a mohli si zase obliecť obľúbené šaty alebo plavky, zníži sa tým zvyčajne tiež prísun dôležitých vitamínov a minerálov vrátane chrómu. Tiež strava priemerného človeka je na chróm chudobná, ak priamo nevyhľadáva bohaté potravinové zdroje chrómu (ustrice, obilné klíčky, pivovarské kvasnice ai.). Vo väčšine potravín dochádza pri ich spracovaní na 90-100% stratám chrómu (odtučnené mlieko, biela ryža, škrob, biela múka). Zvyšky chrómu vytekajú pri varení. A tento nedostatok chrómu býva kameňom úrazu, pretože práve chróm zodpovedá za vyrovnanú hladinu krvného cukru. Ak však v tele chýba, začíname čoskoro cítiť únavu, cítime sa hladní a podráždenie. Naozaj veľmi hladní. Tento stav ešte prehlbujú tak bežné problémy všedného dňa ako pracovné preťaženie, stres a rodinné starosti.

Diétam už odzvonilo

Zbaviť sa nadváhy je pre niekoho hračka, pre mnohých to býva veľké trápenie. Veľa záleží na genetike, jedálnych návykoch, životnom štýle jedinca, ale aj na pevnej vôli. Niekto má rýchly metabolizmus, pri ktorom sa spáli akýkoľvek nadbytok energie, iný ho má tak pomalý, že takpovediac "priberie" aj po pastilke tic-tácok. Jedno je však isté – nárazové drastické diéty nie sú práve najlepšou cestou k trvalému schudnutiu. Spočiatku síce môžu priniesť rýchle a impozantné výsledky, spôsobené buď "sebestravováním" (odbúravaním svalov, ktoré sa bez výživy zmenšujú), alebo odvodnením. Ale už za pár dní vás začne unavovať neustále počítanie kalórií a jednotvárna strava. Veľakrát už tak pomalý metabolizmus sa ešte viac pribrzdí, aby zúfalý organizmus zachránil staré zväčšenej tukové zásoby ako poslednú nádej na záchranu pred zahynutím hladom.

Bohužiaľ, pri diétach síce chudneme, ale zbavujeme sa svalov a vody, bez ktorých sme nespálili ani gram tuku, zatiaľ čo ten nenávidený telesný tuk pokojne ďalej prežíva! Musíme odmietať lákavá pozvanie a zďaleka sa vyhýbať vlastnej chladničke. Po troch týždňoch hladovania už zvyčajne nevieme kadiaľ kam. Stále viac a viac pociťujeme obrovské nutkanie vziať si niečo sladké alebo tučného. A spravidla neodoláme, veď diéta už predsa skončila.

Aby sme nehladovali

Ale vy hľadáte jednoduché riešenie – zákusok, presladenú kávu, čokoládu … Akonáhle zistíte, že to funguje, stane sa to čoskoro zvykom, "drogou" a pre váš organizmus bežným stereotypom, ktorý už ani nevnímate. Neustále opakovaný prísun nadbytočnej energie, ktorá nie je odôvodnená vyšším energetickým výdajom (napr. Pri fyzickej práci alebo cvičenie), vedie samozrejme k nadváhe. Je vám jasné, že zhodiť nikdy nemôžete, keď trpíte týmito pocitmi?

Skoncujte konečne s hladovaním, ktoré je výrazom nezdravé nerovnováhy vo vašom organizme a ktoré vás nútia kedykoľvek zhltnúť niečo nezdravé, čo vás aspoň trochu zasýti! Namiesto toho túto nerovnováhu odstráňte a potlačte chuť na sladké a nezdravé! Nebude trvať dlho a po užívaní chrómu by ste mali čoskoro (po 1-3 týždňoch) pocítiť prvé výsledky a zlepšenia.

Niektoré ženy začnú s užívaním chrómu a tvrdia, že chuť na sladké je ovládla ešte silnejšie ako predtým. To je možné na začiatku chrómové "kôry", pretože GTF aktivuje inzulín. Chvíľu trvá než sa rozbúrená hladina krvného cukru ustáli a pankreas prestane pracovať v režime inzulínových šokov a návalov, na ktoré bola doteraz zvyknutá. Najneskôr po 3 týždňoch užívania však začne skutočne chróm pôsobiť ako účinný tlmič kolísanie hladiny glukózy. Tieto ženy jednoducho nevydržali a očakávali výsledky príliš skoro.

Ale vy si už pomaly zvykáte na príjemné pocity pretrvávajúceho nasýtenia, ktoré sú v priamom protiklade voči frustrácií z násilného odopierania jedla a hladovania. Odstránením neprekonateľné túžby dojedať sa, prejedať a maškrtiť si vytvoríte podmienky, aby vaša aktívna cesta ku schudnutiu mala nádej na úspech! To je úplne iná stratégia než obvyklé diéty a na rozdiel od nich prináša dobré a trvalé výsledky. Neodpustím si pripomenúť, že ani s chrómom sa nemôžete pred spaním napchávať a úplne zabudnúť na pohyb a cvičenie.

K tabletám s organickým bioaktívnym chrómom sa ešte oplatí užívať tablety s viaczložkovou vlákninou, ktoré sú tiež namierené proti pocitom hladu a navyše prospievajú trávenie. Ich užívaním sa "zoštíhľovací" účinky chrómu ešte viac prehĺbi.

S chrómom musíte spolupracovať!

Ďalším priaznivým účinkom chrómu je to, že vám pomôže dostať sa von z bludného kruhu, ktorý poznáme pod nepekným označením jo-jo efekt. Akonáhle spozorujete prvé známky chudnutie, začnete sa s chrómom aj lepšie cítiť, pretože nie ste frustrovaní z hladu a stereotypu diéty. Pretože hlad toľko nepociťujete, nie ste unavení a otrávení hladovaním, ale naopak sa cítite aktívnejšie. Zistíte, že už nie je takým problémom nájsť si 2x týždenne trochu času na cvičenie alebo si aspoň ráno o chvíľu privstať a zacvičiť si aerobik podľa kazety.

A začínate jesť zdravšie – nie pretože musíte, ale pretože sa po racionálnej strave proste lepšie cítite. Každý psychológ vám potvrdí, že najlepším spôsobom, ako sa zbaviť niečoho nepríjemného (napr. Nadváhy), sú také zmeny, pri ktorých je vám lepšie než predtým. Čoskoro zistíte, že pohľad na sladkosť vás už toľko nevytáča ako predtým, kedy ste pociťovali neovládateľnú chuť na sladké. Mali by ste sa však pozerať na potravinový doplnok s chrómom ako na svojho spolupracovníka než na prostriedok na chudnutie, ktorý funguje bez vás. V tom je jeho prednosť! Nie je to žiadny liek na zoštíhlenie. Môžete ho teda užívať trvalo, pretože telo chróm ako minerál prirodzene potrebuje.

Text Ing. Ivan Mach, CSc.

Pre lepšiu cenu sa prihláste alebo zaregistrujte!
Expedícia do 24 hod. Pri objednávke do 10:00
Poradenstvo zdarma
Júnová ponuka
PVL DOMIN8
Skladom

PVL DOMIN8

Pre-Workout komplex 8 dôležitých ingrediencií pre maximálnu podporu energie, napumpovanie a výdrže
cena od16,94 EUR
Júnová ponuka
Optimum Nutrition 100% Whey Gold Standard
Skladom

Optimum Nutrition 100% Whey Gold Standard

79% proteínov. Dodajte svojmu telu svaly bez tuku, ktorý so sebou prináša jedálniček založený na prísune ...
cena od74,12 EUR
Zaujímavá ponuka
Scitec 100% Whey Protein Professional
Skladom

Scitec 100% Whey Protein Professional 2350g

Najpredávanejší proteín od Scitec Nutrition ! Základným surovinovým zdrojom je výhradne mliečna srvátka. Tento ...
cena od56,54 EUR