Ako na fitness výživu?

Na sklonku roku 2002 ma príjemne prekvapuje iniciatíva vlády SR, ktorá v rámci programu zameraného na zníženie konzumácie alkoholických nápojov vyhlásila tiež plán na zlepšenie zdravotného stavu našej populácie.

V príslušnom odseku sa dokonca píše o podpore konzumácie nízkotučných a nízkoenergetických potravinárskych výrobkov. Dúfam, že iste dobre mienený a hlavne žiaduce program nezadusí byrokrati v teple svojich kresiel, ale že ho čoskoro "ochutnáme" v širšej a kvalifikovanej ponuke fitness potravín v predajniach alebo fitness jedál vo verejnom stravovaní. Myslím si, že práve naši čitatelia nepatrí medzi tých, ktorí čakajú na opatrenia zhora, reagujúce na nepriaznivý zdravotný stav našich spoluobčanov. Zvykli si užívať náš časopis a tieto stránky ako pomôcku a vedia si preto vytvoriť vlastný "mimovládne" program fitness životného štýlu.

Neustále sa vedú spory o tom, ktorý prístup k zdravému stravovanie je ten najlepší, a teda aj najúčinnejšie. Uvedomujem si, že nie som "vyhranený" typ dietológa ako tí autori, ktorí odporúčajú napr. Delenú vegetariánsku stravu alebo výber jedál podľa krvných skupín, mesačných fáz či znamenia, v ktorých ste sa narodili. Nie som ich oponentom a som vždy rád, keď sa niekto s ich pomocou dokázal zmeniť k lepšiemu, aj keď vedeckých dôkazov je zatiaľ nemnoho. Len nie som presvedčený o tom, že fungujú na každého a že je možné jednoducho aplikovať v bežnom živote, kedy sme najmenej jedenkrát denne odkázaní na verejné stravovanie. Stopercentne však viem, že každý sebevyhraněnější alebo naopak len veľmi všeobecný princíp stravovanie funguje len veľmi náhodne a občas je skoro k ničomu, keď jedálniček nesprevádza vhodná telesná aktivita.

"Načúvajte svojmu telu" je častá rada športovcom, ktorí v snahe vybudovať funkčné, vytrvalé a silné svaly skúšajú všetko možné, aby na pár okamihov zastali na vytúžené "debne". Jednou z odporúčaných zásad stravovania je u skúsených športovcov oprostiť sa od bežných stravovacích šablón a stereotypov a vnímať svoje chute ako neklamné signály, že vysportovanému telu pod permanentnou sebakontrolou niečo chýba. Aj vy, ktorí chcete byť "len" fit, môžete zažiť pocit, keď tesne pred spaním dostanete neodbytnú chuť na sladké a ponáhľate do večierky ešte pre tabuľku čokolády alebo zmrzlinu, aby ste sa pri zaspávaní netrápili. Prečo sa však pri tom cítiť previnilo? Keď to už na vás občas príde (a nejedná sa o každodenné nutkanie), vnímajte neodolateľnú chuť ako signál, že telu niečo chýba a pátrajte po tom. Je to chýbajúcej energie, alebo snáď nedostatok chrómu?

Keď vám povie psychiater "Prosím uvoľnite sa a nemyslite na polárkový tortu, vôbec na neho nemyslite!" - Čo sa stane? Hoci by vás ešte pred chvíľou vôbec nenapadlo na neho myslieť, zrazu sa vám zjaví pred očami a vy napriek tomu dostanete po obede chuť práve na neho. Proste tak fungujú zákony psychológie! Dokonca pracujú aj tak, že čím skôr ukojíte svoju túžbu, tým sa cítite lepšie, toľko netrpíte a nevznikne vo vás šialená a zbesilá túžba, ktorá sa nezriedka zvrhne v prejedení odopieranú pochúťkou.

Niekto vyhlásil, že zdravo jesť znamená neustále počuť diabla-našeptávača, ale pritom počúvať anjela so zdvihnutým prstom. Keby sme toto prirovnanie vzali vážne, mohli by sme sa právom obávať, že v nás jedlo vyvolá schizofréniu. Prečo sa však báť zdravého stravovania? Vari spočíva len v neustálom odriekaní a počítanie kalórií? Tieto stránky a náš časopis vás snáď už presvedčili, že nie. Zdá sa, že to chce len trošičku sebadisciplíny a vynaliezavosti, ktoré tak ako tak do fitness patrí.

Z pripravovanej knižky Ivan Mach: Fitness kuchárka pre pokročilých, Olympia, Praha, 2003)

Pre lepšiu cenu sa prihláste alebo zaregistrujte!
Expedícia do 24 hod. Pri objednávke do 10:00
Poradenstvo zdarma
Zaujímavá ponuka
-3 %
Vitalmax 100% WPC PROTEIN 2200g
Skladom

Vitalmax 100% WPC PROTEIN 2200g

Vitalmax 100% WPC PROTEIN obsahuje výhradne Whey Protein Concentrate (WPC) najvyššej kvality.
cena od 36 EUR34,85 EUR
Zaujímavá ponuka
Kevin Levrone ANABOLIC ISO WHEY
Skladom

Kevin Levrone ANABOLIC ISO WHEY 2000 g

Anabolic ISO WHEY obsahuje 85g "kryštalicky" čistého izoláte srvátkové bielkoviny na 100g prášku. Tento ...
cena od47,93 EUR
Zaujímavá ponuka
APPLIED NUTRITION A.B.E.
Skladom

APPLIED NUTRITION A.B.E.

ABE prináša jedinečnú zmes najdôležitejších aktívnych zložiek, ktoré pomáhajú zvyšovať fyzickú výkonnosť a ...
cena od24,65 EUR